День боротьби з гепатитами
19 травня 2025
📌Серед хвороб, що потребують постійної уваги, останні роки найбільшу увагу привертають вірусні гепатити, які займають не останнє місце у структурі інфекційної патології.
Саме віруси🦠 часто провокують ураження клітин печінки з формуванням запального процесу (гепатиту), що має здатність переходити в хронічну форму. Гепатити, обумовлені вірусами, формують основний тягар інфекційних захворювань в Україні, погіршують якість та тривалість життя, сприяють втраті працездатності та передчасній смерті.
📅19 травня відзначається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, у 2008 році проголошений Міжнародним Альянсом з боротьби з гепатитами та об’єднує більше ніж 200 асоціацій хворих на гепатити по всьому світу.
У 2019 році Україна приєдналася до Глобальної стратегії з елімінації вірусних гепатитів B та C, ухваливши Державну стратегію протидії ВІЛ інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року.
Однією із головних оперативних цілей визначено оптимізацію та спрощення підходів до тестування вірусних гепатитів.
Саме обстеження на гепатити є першим кроком своєчасної діагностики, надалі запорукою успішного лікування та можливого запобігання розвитку важких хронічних прогресуючих захворювань печінки.
Найбільшу небезпеку для людини становлять гепатити B і С. За поширеністю вони займають перші позиції.
У Донецькій області за 4 місяці 20245 року кількість зареєстрованих випадків гострого вірусного гепатиту B становила – 2, показник 0,17 на 100 тис. населення (2024 – 8 випадків, показник 0,69 на 100 тис. населення), гострого вірусного гепатиту C – 4, показник 0,34 на 100 тис. населення (2024 – 13 випадків, показник 1,11 на 100 тис. населення). Тобто ситуація залишається відносно стабільною та має незначну тенденцію до поліпшення. Всі випадки зареєстровані у дорослих.
Ситуація з хронічними гепатитами загострена, особливо з захворюваністю на гепатит C. З січня по квітень зареєстровано 4 випадки хронічного гепатиту B, показник 0,34 на 100 тис. населення та 16 випадків хронічного гепатиту C, показник 1,37 на 100 тис. населення, що в 1,7 раза нижче показника минулого року.
За даними статистики в Україні відсоток позитивних знахідок на вірусний гепатит B коливається в межах 0,9% – 1,2% та 2,4% – 3,1% на вірусний гепатит C.
Ризики інфікуватися вірусними гепатитами є майже у кожного з нас. Отже, зробити експрес-тестування на виявлення гепатиту C і В хоча б раз у житті повинен кожен громадянин України (це доступно, треба звернутись щодо консультації до сімейного лікаря, з яким у вас підписана декларація).
Рекомендуємо посилити увагу до свого здоров’я та проходити скринінг на вірусні гепатити щороку наступним категоріям населення:
🔸секс-робітникам;
🔸чоловікам, які мають сексуальні стосунки з чоловіками;
🔸особам, які споживали/споживають наркотики ін’єкційним та/або інтраназальним шляхом (через вдихання наркотика носом);
🔸особам, які коли-небудь проходили процедуру гемодіалізу або на момент звернення безпосередньо перебувають на гемодіалізі;
🔸особам, які отримували донорську кров та/або її компоненти;
🔸медичним працівникам, діяльність яких передбачає здійснення процедур із ризиком інфікування, наприклад, інвазійних, та/або контакт із біологічними рідинами, що можуть містити зразки вірусу (хірурги, травматологи, акушери-гінекологи, лаборанти, маніпуляційні медсестри тощо, а також працівники служб надзвичайних ситуацій/правоохоронних органів у разі поранення гострими інструментами чи потрапляння на слизові оболонки крові, що потенційно може містити вірус ВГC);
🔸особам, які мають клінічні ознаки ВГС (цироз печінки, гепатоцелюлярна карцинома, підвищені показники функцій печінки нез’ясованої етіології, відхилення в органах шлунково-кишкового тракту, виявлені за результатами ультразвукового дослідження, або захворювання, що часто супроводжують ВГС як позапечінкові прояви);
🔸людям, які живуть з ВІЛ;
🔸особам, які перебували в установах виконання покарань;
🔸особам, які мають татуювання, пірсинг;
🔸особам, які отримували медичну чи стоматологічну допомогу в умовах, за яких немає певності в дотриманні заходів з інфекційного контролю.
Дбайте про своє здоров’я!