Усі новини

Міжнародний день вакцини проти ВІЛ/СНІДу

На даний час все ще не існує вакцини, яка б запобігала ВІЛ-інфекції або лікувала тих, хто її має. Але щорічно, 18 травня, відзначається Всесвітній день вакцини проти ВІЛ/СНІДу. Цей день створений для того, щоб різні організації та активісти привернули увагу громадськості до важливості проблеми розробки вакцини проти ВІЛ / СНІДу, а також щоб подякувати всім добровольцям, членам спільноти, медичним працівникам та вченим, які працюють разом, щоб знайти безпечну та ефективну вакцину від цієї небезпечної хвороби.

Така дата для цього дня була обрана невипадково, а саме тому, що 18 травня 1997 року президент США Білл Клінтон виголосив промову перед випускниками Державного університету Моргана в Балтіморі. У своїй промові він закликав встановити нові цілі в епоху науки та технологій. Серед цих цілей він назвав розробку вакцини проти СНІДу, заявивши, що тільки по-справжньому ефективна вакцина проти ВІЛ може в кінцевому підсумку знищити загрозу СНІДу.

📌Міжнародний день вакцини проти ВІЛ не тільки є привидом для науковців та медичних працівників отримати подяку за їхню працю, але й для кожного з нас, щоб згадати, як важливо продовжувати боротьбу. ВІЛ і СНІД залишаються актуальними проблемами для здоров’я, але завдяки глобальним зусиллям ситуація змінюється на краще. Сучасні методи профілактики, такі як вакцинація та лікування, значно зменшили рівень смертності від цих захворювань.

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) вражає клітини імунної системи, що призводить до пригнічення її роботи й розвитку синдрому набутого імунодефіциту (СНІДу). Організм в цьому випадку втрачає можливість захищатися від інфекцій або пухлин, і якщо не вживати ніяких дій для лікування людини, то виникають інші захворювання, що викликають смерть в середньому через 9-11 років після зараження ВІЛ.

З часу відкриття ВІЛ у 1983 році, людство невпинно бореться з вірусом і постійно знаходиться у пошуках ефективної вакцини від нього. Але пошук успішної вакцини ускладняється відразу декількома факторами.

Тому необхідно знати про ВІЛ та його профілактику. Тому нагадаємо Вам про цю інфекцію.

ℹ️Джерело інфекції при ВІЛ-інфекції — безпосередньо інфікована вірусом людина.

Зараження можливе у випадках:

  • Статевий шлях – при статевому контакті з інфікованим незалежно від статевої орієнтації;
  • Інжекційний шлях – при обміні кров’ю з інфікованим (зокрема при ін’єкційному вживанні наркотиків, пересадці органів інфікованої людини здоровій тощо);
  • Вертикальний шлях – під час вагітності, вигодовування грудним молоком інфікованою матір’ю малюка.

Але якщо ВІЛ-інфікована жінка виношує та народжує дитину, то дитина не обов’язково має бути носієм вірусу. При проведенні антиретровірусної терапії (далі – АРТ) ризик передачі вірусу від матері до дитини значно знижується, але вигодовуванні грудним молоком інфікованою матір’ю дитини небезпечно, тому малюк повинен знаходиться на штучному харчуванні.

ВІЛ НЕ передається у таких випадках:

  • через обійми або поцілунок (проте ВІЛ може передатися, якщо в слині є домішки крові, а у партнерів є відкрита рана в ротовій порожнині);
  • через рукостискання;
  • через кашель та чхання, через піт або сльози;
  • при проживанні в одній квартирі;
  • використанні спільної ванни або туалету, спільного посуду для їжі;
  • користуванні спільним басейном;
  • через укуси комах;
  • при використанні спільного телефону.

Тобто основна умова профілактичних заходів – Ваша особиста поведінка!

💉Вакцини є найефективнішим засобом профілактики та навіть викорінення інфекційних захворювань. Однак на даний час все ще не існує вакцини, яка б запобігала ВІЛ-інфекції або лікувала тих, хто її має. Попри великі досягнення, боротьба з ВІЛ ще не завершена, вчені продовжують працювати над розробкою вакцини, яка б допомогла значно зменшити ризик інфікування.

Для усунення ризиків інфікування ВІЛ, рекомендуємо всім суворо дотримуватися заходів профілактики, щоб зберегти здоров’я. А якщо інфікування ВІЛ все ж відбулося, то потрібно як можливо швидше починати антиретровірусну терапію (АРТ), для чого необхідно звернутися в спеціалізовані медичні заклади або відділення. Завдяки величезним зусиллям вчених і лікарів, все більше людей з ВІЛ ведуть повноцінне життя, що стало можливим завдяки АРТ, яка зупиняє розвиток вірусу, допомагає зміцнити імунну систему та значно підвищує якість життя. Створення антиретровірусних препаратів, які дозволяють знизити рівень вірусу до майже невизначеного, стало одним з найбільших досягнень у лікуванні ВІЛ.

Однак 10 мільйонів людей, що живуть з ВІЛ, по всьому світу, як і раніше, не отримують АРТ, тому необхідно докласти величезних зусиль, щоб охопити людей, які зіткнулися з маргіналізацією та стигмою, і забезпечити їм доступ до життєвоважливого лікування, яке припиняє подальший розвиток хвороби, а також запобігає подальшій передачі ВІЛ.

Що можемо зробити ми?

Якщо ви хочете допомогти у боротьбі з ВІЛ, можна почати з простих речей:

  • Підвищуйте обізнаність: Діліться інформацією про ВІЛ і СНІД, підтримуйте людей, які живуть з ВІЛ.
  • Захищайте себе: Використовуйте презервативи, проходьте регулярні тести на ВІЛ — це допоможе вам залишатися здоровим і захищати оточення.
  • Підтримуйте ініціативи: Долучайтеся до благодійних організацій, які працюють у сфері боротьби з ВІЛ та СНІДом.

Це наш спільний шлях до здорового та безпечного майбутнього!

🌟Відзначмо цей день на честь тих людей, які так завзято працюють над створенням вакцини, яка могла б боротися з вірусом ВІЛ та викорінити СНІД. Не забувайте про цей день, підтримуйте ініціативи та пам’ятайте: наука та медичні інновації можуть змінити життя на краще!

Поділитися:
Знайти